Jump to content
pic book

A Fair Price For Cannabutter?

Recommended Posts

just figure waht you are putting into it product wise and materials.... theres no labor involved... you should get what it costs to make it and the price of the buds you grew and expect to get out of them or the cuttings. you can't expect to put 14 grams in and get 20$ per gram on the butter... you need to be realistic and make sure your making things in the right ratios to keep potency but not make a loss in product profit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Around here , metro detroit,I see $40-$60 /Lb .... quality +rep gets more $$, pretty limited market .

Edited by Romen

Share this post


Link to post
Share on other sites

If I was actually charging the hours it takes me to make 1lb of butter nobody would be able to afford it. I should clarify, if I charged my regular job hourly rate.   But, that being said when I do make it, I keep enough for me and just give the rest to my patients. I have never charged for butter or trim to make butter. I guess I get some karma out of it.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Charge what you used to make it...Ive never gotten what I consider to be good quality from regular trim tho, this is usually free...who wants to buy stuff that no matter the ratio its still gona have a green taste.although I had someone try to charge me a bill for a plain chocolate cake once....maybe we should open bakery's eh?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Try doing a second water run after you have completed the first one. Take the now solid butter , put it back in the pan with fresh water, melt it off again, let it simmer for a little while, then strain it off again. Your butter will be very clean.  And seriously, if you have high powered strains all you need is trim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Try doing a second water run after you have completed the first one. Take the now solid butter , put it back in the pan with fresh water, melt it off again, let it simmer for a little while, then strain it off again. Your butter will be very clean.  And seriously, if you have high powered strains all you need is trim.

right on.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thanks...I didn't know doing that would make it cleaner.im by no means an experienced butter maker.very few have asked for it...but now I had a brownie the other day from a nice feller and man..I didn't taste a thing, was quite a delicious minty brownie and it more than did what I wanted.I'm thinking I wanna try to learn to replicate this level of quality. Difficult?

Share this post


Link to post
Share on other sites

It isn't difficult man, just time consuming. Try sticking with a 1/4 lb of trim for 1lb of butter and do the second run with fresh water. It will be totally clean of any taste of "green".

Share this post


Link to post
Share on other sites

It isn't difficult man, just time consuming. Try sticking with a 1/4 lb of trim for 1lb of butter and do the second run with fresh water. It will be totally clean of any taste of "green".

hey thanks man.im really interested in doing it right or the way to get the best quality.i think if I can replicate that quality of the brownie I had, then I could get more people interested in edibles. Currently I use a crockpot to infuse the butter.can you refer me to a good tutorial?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Try doing a second water run after you have completed the first one. Take the now solid butter , put it back in the pan with fresh water, melt it off again, let it simmer for a little while, then strain it off again. Your butter will be very clean.  And seriously, if you have high powered strains all you need is trim.

nice tip, Im going to make cannabutter tomorrow for the first time in over a year, and going to try this.

 

To the OP, I think 25_50 dollars lb is fair dependent on potency JMO

Share this post


Link to post
Share on other sites

$10.00 for a 4 oz (same as a stick of butter) and you can make a killer bananna bread or a mess o' cookies. A loaf of homemade bananna bread goes for $40.00 (that's 8 slices that will knock out 8 big guys) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I sell sticks of butter (1/4lb) for $40.

It's the most potent butter you can find.

a 1" x1 " treat will knock you on your donkey for 10 hours.

 

 

One guy was pissed at my prices and passsed.  He thought it should cost $10 per stick.  I guess he doesn't understand the word "concentration"

Edited by garyfisher

Share this post


Link to post
Share on other sites

Try doing a second water run after you have completed the first one. Take the now solid butter , put it back in the pan with fresh water, melt it off again, let it simmer for a little while, then strain it off again. Your butter will be very clean.  And seriously, if you have high powered strains all you need is trim.

 

I'm doing for the most part the same thing. To your comment about time, I tend to brew up butter in the winter when I am stuck inside all day. I'm always happy when I have made the effort,but it's hard sometimes to block out time to do it.

Share this post


Link to post
Share on other sites

When i make butter i use buds only,, half oz for two sticks of butter., and i get 70,00 the cost of the buds. time and butter i give freely. I dont mind the hour or two  to make it!  I find the break down is 36 cookies at 40mg thc per cookie. thats enough to feel real good for a resonalble time 4hrs min.  there are charts for doseages break down all over the net ,,, No one has ever complained yet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...